راه های درمان زگیل تناسلی- درمان با لیزر،کرایو تراپی و روش های درمان خانگی

 
راه های درمان زگیل تناسلی- درمان با لیزر،کرایو تراپی و روش های درمان خانگی

زگیل تناسلی نوعی بیماری عفونی مقاربتی است که در اثر تماس مستقیم پوست با پوست و از طریق برقراری رابطه ی جنسی با فرد آلوده منتقل می شود . عامل اصلی این بیماری نوعی ویروس  DNA دار با نام HPV یا پاپیلومای انسانی است .

این بیماری فوق العاده مسری است و با اولین ارتباط جنسی میتواند بین شرکای جنسی منتقل شود .

 

زگیل تناسلی به شکل زائده های سفت ، توپر و گوشتی شکل در اطراف ناحیه ی تناسلی و مقعد به وجود می آیند . این زگیل ها در ابتدا ممکن است به شکل تک زگیل هایی پراکنده و بسیار ریز باشند که به مرور زمان در اثر تکثیر بزرگ تر می شوند و به شکل زگیل های خوشه ای و با اندازه ای بزرگ تر ظاهر می شوند .
رنگ زگیل های تناسلی با یکدیگر متفاوت است . گاهی این زگیل ها همرنگ پوست فرد هستند و گاهی هم ممکن است پررنگ تر یا کمرنگ تر باشند .
ویروس  HPV انواع و تیپ های مختلفی دارد: برخی از انواع تیپ های این ویروس کم خطر هستند و فقط باعث ایجاد زگیل های تناسلی خفیفی می شوند که ممکن است پس از گذشت ۱۸ الی ۲۴ ماه به صورت خود به خودی از بین بروند .
اما برخی دیگر از تیپ های ویروس  HPV بسیار خطرناک هستند و می توانند علاوه بر ایجاد زگیل های تناسلی ، گسترش یابند و بیماری های مهلکی مانندسرطان دهانه ی رحم و مهبل به وجود بیاورند .
از طرفی تا زمانی که زگیل ها و عفونت ناشی از این ویروس در بدن فرد وجود دارد، امکان سرایت آن به دیگران بسیار بالاست و فرد باید از برقراری روابط جنسی با دیگران پرهیز کند .
بهترین روش برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری انجام واکسیناسیون آن در سنین بین ۹ الی ۲۵ سال و  پرهیز از انجام روابط جنسی با شرکای جنسی متعدد و مشکوک است .

بیشتر افراد زمانی که با زگیل های تناسلی مواجه می شوند از بیان آن نزد پزشک بسیار خجالت می کشند و آن را پنهان می کنند ولی زگیل های تناسلی قابل درمان هستند و اگر درمان آنها سریعا آغاز شود به سادگی قابل برطرف شدن هستند .

درمان پزشکی به عنوان درمان قطعی زگیل تناسلی

برای درمان زگیل های تناسلی بسته به این که اندازه و شکل آنها چقدر است و تا چه مرحله ای پیشرفت کرده  اند ، روش های درمانی متعددی وجود دارد ، اما درمان قطعی زگیل تناسلی همان درمان پزشکی می باشد.

برای درمان پزشکی زگیل های تناسلی روش های متعددی وجود دارد ولی از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کرایو تراپی
 • لیزر درمانی
 • انجام عمل جراحی
 • سوزاندن
 • درمان های دارویی

کرایوتراپی زگیل تناسلی

از بهترین و موثرترین روش های درمانی برای از بین بردن زگیل تناسلی انجام کرایوتراپی یا همان روش منجمد کردن ( فریز کردن ) زگیل ها به وسیله ی نیتروژن مایع است .کرایوتراپی یک روش درمانی فیزیکی برای از بین بردن زگیل های بزرگ است . زگیل های تناسلی کوچک معمولا نیازی به درمان های پزشکی ندارند و با روش های درمانی ساده تری از بین می روند.

کرایوتراپی

در روش کرایوتراپی از مواد خنک کننده ای مانند برف دی اکسید کربن ، یخ و نمک استفاده می شود . نیتروژن مایع هم از موادی است که در کرایوتراپی کاربردهای فراوانی دارد .

در روش کرایوتراپی ، زگیل های تناسلی را به وسیله ی یکی از ماده های خنک کننده مانند نیتروژن مایع از بین می برند  . در صورتی که اندازه ی زگیل ها خیلی بزرگ است ابتدا اندازه ی آنها را کوچک تر می کنند و سپس کرایوتراپی را انجام می دهند تا نتیجه ی بهتری به دست آید .

در هر جلسه ی درمان کرایوتراپی برای دستیابی به نتیجه ی موثرتر، زگیل ها به طور مکرر تحت کرایوتراپی قرار می گیرند تا به طور کاملا از بین بروند .کرایوتراپی برای درمان زگیل های کوچک و زگیل های داخل و اطراف نواحی تناسلی بهترین گزینه ی درمانی است .

روش درمانی کرایوتراپی برای بیماران دیابتی توصیه می شود .

درمان زگیل تناسلی با لیزر

لیزر درمانی روش درمانی نوین و پیشرفته ای است که در سال های اخیر برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله برای از بین بردن زگیل تناسلی مورد استفاده قرار می گیرد . این روش درمان قطعی برای از بین بردن زگیل های تناسلی است که کمترین میزان عارضه و خطر عود مجدد زگیل ها را به همراه دارد.

در این روش از اشعه ی مادون قرمز استفاده می شود که کاملا بی خطر است . با تاباندن مستقیم این اشعه بر روی زگیل های تناسلی ، بافت های آسیب دیده و عفونی اشعه ی لیزر را جذب می کنند و آن را به انرژی گرمایی تبدیل می کنند و در نتیجه بافت آسیب دیده از بین می رود و ترمیم می شود .

مزیت های روش لیزر درمانی نسبت به کرایوتراپی

 • روش لیزردرمانی ۲ برابر موثرتر از روش کرایوتراپی است .
 • در روش لیزر درمانی بیمار درد کمتری احساس می کند .
 • لیزردرمانی روشی بدون عارضه و خطر است .
 • میزان بازگشت زگیل ها در روش لیزر درمانی بسیار کمتر از سایر روش هاست.
 • در روش لیزر درمانی بیمار در یک جلسه تحت درمان قرار می گیرد ولی در روش درمانی کرایوتراپی بیمار چندین جلسه ممکن است تحت مداوا قرار بگیرد .
 • هزینه ی روش لیزر درمانی نسبت به روش کرایوتراپی بسیار پایین تر است .

درمان خانگی زگیل تناسلی

زگیل تناسلی از شایع ترین بیماری های عفونی مقاربتی است که از طریق برقراری ارتباط جنسی با فرد آلوده به ویروس منتقل می شود . روش های درمانی متعددی برای از بین بردن زگیل تناسلی وجود دارد که روش های درمانی خانگی هم یکی از گزینه های درمانی آن به شمار می رود .

درمان خانگی زگیل تناسلی شامل روش های درمانی مختلف و متعددی است که اثربخشی برخی از این روش ها سالهاست که به اثبات رسیده است .

در ادامه با موثرترین روش های درمانی خانگی زگیل تناسلی آشنا خواهیم شد:

درمان با سرکه سیب

سرکه یک ماده ی ضدعفونی کننده ی بسیار قوی است که می تواند بسیاری از عفونت های بدن را مهار کند . برای دیدن معجزات این ماده می توانید محل زگیل ها را برای مدت ۲ الی ۳ هفته به طور مرتب، روزانه چندین بار با سرکه ی سیب شستشو دهید . برای نتیجه ی بهتر می توانید همراه سرکه از ترب له شده و یا سیر و پیاز رنده شده که با سرکه ی سیب ترکیب شده است استفاده کنید . سرکه می تواند باعث ایجاد سوزش در پوست شود و برای کسانی که حساسیت های پوستی دارند گزینه ی مناسبی نیست.

درمان با عسل

عسل درمان بسیاری از بیماری هاست . ماده ای ضدعفونی که می تواند بسیاری از عفونت ها و التهابات را از بین ببرد . عسل را به وسیله ی پنبه ای کوچک و تمیز بر روی زگیل ها بمالید و اجازه دهید تا جذب شود.این کار را به طور مرتب  و روزانه انجام دهید.

درمان با سیر

سیر در درمان زگیل های تناسلی معجزه می کند.چند حبه سیر را له کنید و آن را بر روی زگیل های تناسلی قرار دهید.پس از نیم ساعت پوست خود را بشویید و خشک کنید.این کار را تا از بین رفتن کامل زگیل های تناسلی ادامه دهید.